Tlačové správy
Vladimír Mečiar: Vládne partokracia a niekoľko ekonomických zoskupení
Preto by, podľa Vladimíra Mečiara, voliči logicky mali očakávať ústretovosť od tohto kabinetu, aby si získala i tých, ktorí ju nevolili. Opak je však pravdou. Súčasná vládna koalícia stráca po roku podporu aj u vlastných voličov.
Slovensko v minulosti malo tendencie ísť podľa Mečiara k politickej stabilite. Aj to je po roku minulosťou, lebo zo štyroch vládnych strán je zrazu šesť. Ako predseda ĽS-HZDS pripomína: "Vnútorná politická situácia sa teda mimoriadne oslabuje."
Pritom prioritou vo volebnej kampani 2010 boli slogany o tom, že sa budú riešiť najzákladnejšie ekonomické problémy. Lenže Mečiar dodáva na otázku, ako sa tejto úlohy vládna koalícia zhostila: "Vláda zvýšila dane a zobrala si úvery v zahraničí." Výsledkom je, že sa Slovensko ešte viac zadlžuje. Podľa Vladimíra Mečiara vládni predstavitelia míňajú viac energie na vlastné spory ako na riešenie problémov štátu: "V tomto kvalitatívnom zložení moci sa ukazuje nekvalifikovanosť, neskúsenosť, politická nevyzretosť."
Vláda prijala podľa analýzy predsedu ĽS-HZDS viac negatívnych opatrení, ktoré zhoršujú sociálnu situáciu obyvateľov: "Nevidím, že by vláda prijala jediný mechanizmus, uskutočnila jediný projekt, ktorý by v konečnom dôsledku znamenal zlepšenie stavu či prílev investícií." Navyše sa prehlbujú regionálne rozdiely, u ktorých máme oblasti, ktoré sa podľa Mečiara dostávajú pod hlboký európsky podpriemer. Túto krízu vníma v širších súvislostiach ako krízu systému, lebo dnes stačí politickej strane 250 členov na to, aby sa dostala do parlamentu: "Teda, hocijaká skupina, ktorá disponuje finančnými zdrojmi, získa, napríklad po benzínových pumpách, potrebný počet podpisov a môže sa dostať do parlamentu. Ale fakticky vlastne ani stranou nie je. Je iba samozvaným uzavretým záujmovým blokom." V tomto zmysle poukázal na existenciu SaS.
Ako vyplýva zo slov predsedu ĽS-HZDS, voľby prestali byť súťažou programov, kvality ľudí a perspektív štátu, ale stali sa príležitosťou pre reklamné agentúry, ktoré bojujú za tých, ktorí viac zaplatia, viac sľúbia a Mečiar dodal:"Viac zmanipulujú verejnú mienku."
Takýto vývoj považuje za veľmi nebezpečný pre všetkých. Pre politické strany rovnako, ako aj pre občanov. Dostávame sa tak do situácie, keď na Slovensku vládne partokracia. Mečiar upresnil tieto vyjadrenia slovami, že ešte u nás vládne: "Niekoľko silných ekonomických zoskupení. Tie celý ten stranícko-vládny moloch organizujú tak a tam, kde ho chcú mať."
Preto, podľa predsedu ĽS-HZDS, kríza Radičovej vlády poukazuje na slabiny demokracie na Slovensku. Už vôbec nejde o práva ľudí, ale o práva moci mať dostatok zdrojov na to, aby prostredníctvom reklamy a propagandy presvedčila ľudí o svojej pravde. Tak, ako sa predáva konzerva, nápoj, bravčové mäso, tak sa predávajú aj politici a politické strany. V ich prospech sa vytvára verejná mienka. A tak existenciu tohto stavu Mečiar považuje za veľkú slabinu našej demokracie, lebo v takejto situácii sa samotná demokracia nemá ako
ubrániť. Vždy skončí v kríze a nastupujú potom radikáli."
Slobodu vníma predseda ĽS-HZDS v demokracii len ako polovicu pravdy. Tou druhou polovicou je podľa jeho vyjadrení zodpovednosť. Ak sa nespojí pravda so zodpovednosťou, potom nie sme skutočne slobodní: "Môžem byť akože slobodný, ale ak neberiem do rúk aj zodpovednosť za túto slobodu, tak som vlastne neslobodný. Stávam sa otrokom tých, ktorí so mnou manipulujú. Preto je sloboda inde chápaná trochu inak, ako u nás."
Stanislav Háber,
riaditeľ Odboru verejnej mienky
ĽS-HZDS